Co warto zobaczyć w Singaraja?

Co warto zobaczyć w Singaraja?

Singaraja to drugie co do wielkości miasto indonezyjskiej wyspy Bali. Położone na północy. Zupełnie odmienne od wszystkich balijskich miast. Za czasów kolonijnych było stolicą administracyjną Bali. Widoczne ślady kolonializmu można tu znaleźć do dziś. Jako handlowe centrum Bali Singaraja zawsze przyciągało przybyszów z zewnątrz. Stąd liczne wpływy chińskie, hinduskie, arabskie, malajskie i jawajskie. Miasto Króla Lwa, bo tak można przetłumaczyć nazwę Singaraja, to porostu istna mieszanka etniczna.

Co warto wiedzieć o Singaraja?
Miasto należy do okręgu Buleleng. Jest bardzo ważnym punktem na handlowej mapie Indonezji. Pośredniczy bowiem w handlu między Bali, a innymi wyspami. Jego powierzchnia liczy prawie 30 tys. kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców wynosi prawie 90 tys. Singaraja od 1839 roku znalazło się pod kontrolą Holendrów, którzy w latach 1949-1953 uczynili z niego holenderską stolicę. Było nie tylko ważnym miastem wyspy Bali, ale również istotnym ośrodkiem administracyjnym Małych Wysp Sundajskich. Z kolei w trakcie II wojny światowej stało się ośrodkiem administracyjnym dla Japończyków. W 1995 roku Singaraja było laureatem konkursu ogólnokrajowego. Miasta Indonezji walczyły o tytuł najczystszego i najlepiej zachowanego. Singaraja wygrała konkurs, co wiele mówi o stanie tego miasta.

Atrakcje turystyczne Singaraja
Singaraja zachwyca turystów swoim niepowtarzalnym klimatem. Powinni tu przyjechać miłośnicy historii, bo sam spacer ulicami miasta staje się fascynującą podróżą w przeszłość. W przeciwieństwie do innych miast Bali, ulice w Singaraja są szerokie, a domy noszą znamiona wpływów chińskich i arabskich. Architektoniczne ślady z przeszłości są głównymi atrakcjami miasta. Starożytne magazyny kawy i tytoniu, zabytkowy most i białe domy w pobliżu starego portu sięgają czasów kolonialnych i budują atmosferę miasta.

Do największych atrakcji turystycznych Singaraja należy z pewnością Muzeum Gedong Kirtya. To właściwie zabytkowa biblioteka kryjąca skarby przeszłości. W jej zbiorach znajduje się około 3000 rękopisów i czasopism pamiętających czasy holenderskiej okupacji. Ogromna część zbiorów to lontary. Są to manuskrypty spisane na liściach palmy. Co ciekawe ich kondycja jest lepsza, niż stan nowszych zbiorów. Wszystko za sprawą ciekawego sposobu przechowywania, który okazuje się również bardzo skuteczny. Lontary są tu przechowywane w ołowianych pudełkach. Wśród manuskryptów znajdują się pisma poświęcone religii, medycynie, literaturze, historii, mitologii, magii i folklorowi Bali i Lombok. Książki z Lombok zostały skradzione z pałacu w Mataram podczas wyprawy wojennej z 1894 roku. Istnieją również "presastis", małe metalowe płyty z starymi balijskimi inskrypcjami z dynastii Pejeng-Bedulu z XIV wieku. Należą one do najstarszych pisemnych dokumentów na Bali.

W pobliżu biblioteki znajduje się Pałac Królewski - Puri Agung Buleleng. Został zbudowany przez Raja Ki Gusti Anglurah Pandji Sakti 30 marca 1604 roku. Wraz z powstaniem pałacu, został oznaczony początek Królestwa Buleleng. Puri Agung Buleleng stanowi ważną część bogatego dziedzictwa kulturowego na Północnym Bali. Na południowo wschodnim dziedzińcu można zobaczyć królewskie sanktuarium (Merajan Puri). W budynku Sasana Budaya są regularnie organizowane wystawy artystyczne. Turyści mogą także odwiedzić tradycyjną królewską fabrykę tkacką, która produkuje między innymi tradycyjne sarongi.

Będąc w Singaraja warto zobaczyć także jedną z nielicznych chińskich świątyń. To znajdująca się w dzielnicy portowej świątynia Ling Gwan Kion. Powstała w 1873 roku. Charakteryzuje się ogromną różnorodnością kolorystyczną. Naprawdę trudno ją przeoczyć. Ciekawostką jest fakt, że na terenie świątyni hoduje się żółwie, które w Chinach uważane są za symbol długowieczności. Spacerując po dziedzińcu można natknąć się na swobodnie spacerujące żółwie. Wiele z nich pływa w metalowych misach wypełnionych wodą. Gdy żółwiki osiągną odpowiedni wiek, są wypuszczane na wolność, a na ich miejsce pojawiają się kolejni podopieczni. Po zachodniej stronie miasta można znaleźć także cmentarz chiński z kolorowymi zdobionymi grobami.

Zabytkiem, który znajdziemy w każdym przewodniku po Bali jest pomnik Yudha Mandalatama. To bohater miasta Singaraja, który poniósł śmierć w walce o wolność z Holendrami. Ten imponujący pomnik jest zlokalizowany w portowej części miasta.

Do najbardziej atrakcyjnych miejsc pod względem turystycznym należą w krajach egzotycznych wszelkiego rodzaju targi i rynki. Nie inaczej jest w Singaraja. Chcąc wejść w codzienne życie miasta udajmy się na Pasar Anyer, który znajduje się w pobliżu nabrzeża w Jalan Gajah Mada. Tu miejscowi oferują lokalną żywność, tradycyjne tkaniny i artykuły gospodarstwa domowego, kwiaty oraz pamiątki. Dla odwiedzających kolorowy widok i szum to jedna, wielka atrakcja. Wieczorem można udać się na nocne targowisko usytuowane w pobliżu Jalan Durian. Małe stragany oferują wszelkiego rodzaju potrawy lokalne