Odwiedzając malowniczą wyspę Bali nie wolno zapomnieć o tym, aby odwiedzić Tanah Lot, miejsce to powinno bowiem spodobać się nawet tym turystom, którzy nie mają ambicji zwiedzić wszystkich indonezyjskich świątyń. Nie da się zresztą ukryć tego, że pod wrażeniem może być każda osoba, która zechce zobaczyć te miejsce, jest to bowiem jedna z siedmiu świątyń morskich, nie bez przyczyny uznawana przez wielu za najpiękniejszą na wyspie. Formacja skalna rzeczywiście jest umiejscowiona w morzu, co nadaje jej malowniczego wyglądu, każdego dnia jest więc celem wypraw tysięcy turystów.
Tanah Lot jest zlokalizowana w miejscowości Tabanan w pobliżu stolicy Bali Denpasar. Jej nazwa to w dosłownym tłumaczeniu „ląd w morzu” i znakomicie oddaje to charakter świątyni. Konstrukcja powstała w piętnastym wieku, a za jej twórcę uważa się hinduskiego kapłana Nirartha. Nirarth postanowił odpocząć na niewielkiej wysepce, a jego decyzja napawa Bali dumą do dziś. Świątynia Tanah Lot została stworzona po to, aby możliwe było oddawanie czci balijskim bogom morza, na środku budowli możemy więc przyglądać się niewielkim źródełkom, które wypływają wprost z oceanu. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia świątynia zaczęła się rozpadać, zdecydowano się jednak na jej odbudowę, która została częściowo sfinansowana z funduszy japońskich. Dziś jedna ze ścian jest sztucznie odbudowana, oko turysty często nie jest jednak w stanie wypatrzeć, która została poddana takiemu zabiegowi. Samo wejście do świątyni jest dość skomplikowane, tak naprawdę bowiem jest ono dostępne jedynie dla hinduskich wiernych. Turyści nie muszą jednak się obawiać, zawsze mogą bowiem skorzystać z pasma dzielącego morze i ląd, a nawet z samego morza w momencie przypływu. Jeśli więc uporają się z tym wyzwaniem, mogą liczyć nie tylko na łyk wody ze świętego źródełka, ale i na błogosławieństwo, którego udzieli im balijski kapłan.
Zgodnie z legendą Tanah Lot jest chroniona przez jadowite węże morskie, jeśli więc ktoś ma nieczyste intencje, droga do świątyni zostanie dla niego zablokowana. Świątynia może być odwiedzana codziennie, warto jednak pamiętać o przestrzeganiu czasu przeznaczonego dla turystów, a więc zachodzić do niej od 7-ej do 19-ej. Wyjątkiem jest Balijski Dzień Ciszy. Zwiedzając świątynię warto poświęcić uwagę jej historii, a także niezwykłym balijskim legendom, które towarzyszą temu miejscu od chwili jego powstania.