Kiedy najlepiej lecieć do Indonezji?

Kiedy najlepiej lecieć do Indonezji?

Tropikalna, niezwykła przyroda, rajskie plaże, wulkaniczne wyspy, niepowtarzalna kultura – tak można w pigułce opisać piękno Indonezji. Kraj ten liczy ponad dwieście czterdzieści milionów obywateli (4 na świecie pod względem liczby mieszkańców), mówiących różnymi językami i wychowanych w zróżnicowanych kulturach. Bogactwo cywilizacyjne jak i przyrodnicze przyciąga w te regiony prawdziwe rzesze turystów, gdyż nie sposób się nie zakochać w tej krainie. Łaknący podróży do wyspiarskiego państwa muszą jednak sprawdzić, kiedy przypada najlepszy i najbezpieczniejszy okres na wyjazd swoich marzeń. Kiedy zatem lecieć do Indonezji?

Państwo wyspiarskie
Indonezja jako państwo wyspiarskie położone w Azji Południowo-Wschodniej znajduje się w strefie klimatu równikowego, wilgotnego – obszary Małych Wysp posiadają jedynie cechy klimatu podrównikowego, którego wyróżnia większa ilość dni słonecznych i bezdeszczowych. Reszta kraju teoretycznie tak naprawdę nie posiada pór roku, gdyż temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie, podobnie jest z deszczem – pada on w zasadzie przez cały rok. Można jednak wyróżnić dwa sezony: sezon suchy oraz deszczowy – zmiana sezonów równa się zmianie intensywności opadów deszczu. Kiedy trwa pora sucha, a kiedy deszczowa? Pora sucha to czas od maja do października, natomiast pora deszczowa ma miejsce od listopada do kwietnia.

Najpopularniejsze wyspy
W zależności od tego jakie wyspa ma ukształtowanie terenu i na jakiej szerokości geograficznej się znajduje podział na porę suchą i deszczową nieco się rozmywa. W związku z tym nie można jasno określić jaki jest najodpowiedniejszy czas na podróż do Indonezji. Jednakże panuje powszechne przekonanie, iż neutralnym okresem dla całego obszaru są miesiące od maja do września – występowanie pory suchej. Temperatura powietrza osiąga wówczas około 29 stopni, natomiast wilgotność powietrza jest dość duża. Porównując te najpopularniejsze wyspy, pora deszczowa na Jawie trwa od listopada do marca, natomiast na Sumatrze od października do stycznia. Małe Wyspy Sundajskie takie jak Lombok, Timor, czy Sumbawa wyróżniają się dużym kontrastem pogodowym między porą suchą, a deszczową. Temperatury jakie utrzymują się w tym rejonie to 28-32 stopnie. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do września. W tym wypadku najdogodniejszym terminem na planowanie wyprawy jest czas między sierpniem a wrześniem.

Bali, Sulawesi i Klimantan
Te wyspy również zaliczają się do jednych z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji. Jaki klimat panuje na tych wyspach? Jeśli chodzi o Sulawesi to posiada ona dość nietypowe, nieregularny i rozczłonkowany kształt, który sprawia, że pory roku przypadają tu zupełnie różnie, w zależności w jakiej części wyspy się w danej chwili znajdujemy. Południowo-zachodnia cześć wyspy charakteryzuje się tym, że deszcze monsunowe padają tu od października do marca, zaś na północy w czerwcu i lipcu. Klimantan to część wyspy Borneo, na której pora deszczowa na bardzo łagodny przebieg i trwa od marca do maja. Temperatura w ciągu dnia dobija do 31 stopni Celsjusza. Zatem tutaj z kolei najlepsza opcją jest wybranie się na nią w sierpniu i wrześniu. Bali – również zaliczana do Małych Wysp Sundyjskich – również charakteryzuje się zmiennością i nieco odbiega od stałych pór deszczowych i suchych, jakie mają miejsce w pozostałej części Indonezji. Jest ona optymalnym celem podróżniczym przez cały rok. Pora deszczowa trwa od października do marca, jednak ma przebieg bardzo łagodny – występują ciepłe, słoneczne dni, z krótkotrwałymi intensywnymi opadami deszczu. Najodpowiedniejszym czasem na podróż na Bali jest okres od maja do lipca, kiedy to temperatura wynosi około 28 stopni Celsjusza, a popołudniami można doświadczyć orzeźwiającego, lekkiego wiatru.