Inne wyspy

Inne wyspy

Moluki Wyspa, która jest niezwykle malownicza i należy do wysp Malajskiego archipelagu. Moluki określa się inaczej jako Wyspy Korzenne, które oblewane są przez wody morza Seram, Banda, Moluckiego oraz Halmahera. Do Wysp Moluki zaliczają się także inne wyspy i w tym przede wszystkim Seram, Halmahera oraz Buru. Na terenie wysp najczęściej można zauważyć górzyste tereny i czynne wulkany. W ponad 80% powierzchnie tych wysp są pochłonięte leśnymi terenami. W sumie wyspy mają nieco ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni.

Moluki to ważny rejon jeśli chodzi o dostawy korzennych przypraw. Najważniejsze miasto to Ambon, które znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. W sumie mieszka tam prawie 2 miliony ludzi, z czego najważniejsi są Papuasi oraz Malajowie.

Buru To wyspa, która znajduje się na morzu Banda i należy do Moluki. Na wyspie znajdują się tropikalne lasy oraz znajdują się piękne rafy koralowe. Oczywiście funkcjonuje tam klimat równikowy, który jest szczególnie wilgotny. Cała wyspa ma prawie 10 tysięcy km kwadratowych. Podobnie jak inne wyspy na terenie archipelagu ma ona swój górzysty charakter a najważniejszy szczyty ma prawie 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. Poza tym, że uprawia się tam korzenne przyprawy znajdują się tam także uprawy palmy kokosowej i drzewo tekowe.

Halmahera Halmahera to wyspa, która nazywana jest także jako Gilolo lub też Jailolo. Będzie to największa wyspa jeśli chodzi o Moluki i ma około 18 tysięcy km kwadratowych. Wyspa będzie oblewana od zachodu przez morze Moluckie, od południa przez Seram, wschodu przez Halmahera i od północy i wschodu przez Ocean Spokojny. Wyspa jest głównym miejscem, które otaczane jest przez szereg innych mniejszych wysepek. Od wyspy Morotai oddzielać ją będzie cieśnina a od wyspy Bacan cieśnina Patinti. Wyspa ma również górzysty obszar ale najwyższy szczyt ma „jedynie” około 1635 m. n.p.m.. Na wybrzeżach mamy cienkie pasy nizin. Klimat jest wilgotny, równikowy. Na terenie całej wyspy znajdziemy las. Główne etniczne grupy to Malajowe oraz Papuasi a najważniejsze miasta o jakich można wspomnieć to Sofifi oraz Jailolo.

Seram Oblewana przez morza Banda oraz Seram wyspa Seram to część Moluki. Wyspa jest charakterystyczna o tyle, że znajduje się tam wiele różnych rzek a większość terenu jest porastana przez lasy. Mamy na jej terenie górzysty charakter. Uprawia się tam ryż, kawę, tytoń oraz pozyskuje się drewno. Najwyższy szczyt ma ponad 3 tysiące metrów. Seram jest nieco mniejsza niż poprzednia wyspa i ma nieco ponad 17 tysięcy km kwadaratowych. Najważniejsze miasto to Wahai.