Sekrety wyspy Sulawesi

Sekrety wyspy Sulawesi

Sulawesi to wyspa, która wielu osobą jest znacznie lepiej znana pod nazwą Celebes. Ta malownicza wyspa przynależy do Indonezji i jest położona na Oceanie Spokojnym wchodząc w skład Archipelagu Malajskiego. Geograficznie, razem z Jawą, Borneo i Sumatrą, jest także częścią Archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich, charakterystyczne jest przy tym dla niej i to, że Celebes pod względem wielkości jest jedenastą wyspą świata. Jej wielkość musi zresztą imponować, gdy weźmie się pod uwagę to, że jej powierzchnia to 174 tysiące metrów kwadratowych. Mieszkańcy sugerują również, aby uważnie przyjrzeć się jej konturom, gdy bowiem wyostrzymy nieco wyobraźnie, dostrzeżemy z pewnością, że jej kształt przypomina nieco skorpiona z czterema półwyspami głęboko odcinającymi wcinające się w nie zatoki.

Mówiąc o ukształtowaniu wyspy nie możemy nie dostrzec i tego, że Sulawesi jest wyspą, dla której charakterystyczny jest górzysty charakter. Tu zresztą mamy do czynienia z pierwszą ciekawostka, okazuje się bowiem, że brak jest tu nawet nizin przybrzeżnych. Dla wyspy charakterystyczne jest też bogactwo wulkanów i choć dominują na niej te, które już wygasły, nie brakuje i takich, dla których charakterystyczne jest to, że nadal są aktywne. Najwyższym aktywnym wulkanem jest Soputan wznoszący się na wysokość 1827 metrów nad poziomem morza. Środek wyspy zajmują majestatyczne Góry Molengraffa, których zdobycie nie jest już takim prostym zadaniem. Trudno się temu dziwić mając na uwadze już choćby to, że ich najwyższy szczyt ma wysokość 3455 metrów nad poziomem morza. Osoby zainteresowane jego ujrzeniem powinny udać się na południowy półwysep do prowincji Celebes Południowy. Z górami Molengraffa wiąże się zresztą kolejna ciekawostka, istnieje bowiem opinia, zgodnie z którą najwyższym szczytem wyspy jest zupełnie inna góra. Ma być nią Rantemario, a więc szczyt, którego wysokość szacuje się na 3478 metrów nad poziomem morza. Bez względu zresztą na to, która argumentacja bardziej nam się podoba, z pewnością docenimy to, że znaleźć można tu wyjątkowej urody rowy tektoniczne oddzielające kolejne pasma oraz malownicze doliny. We wspomnianych rowach tektonicznych znajdują się przy tym jeziora, które imponują swoim wyglądem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem wyspy powinny mieć świadomość tego, że panuje na niej wybitnie wilgotny klimat równikowy, a wiecznie zielone lasy równikowe są stałym elementem jej krajobrazu. Na szczęście, rozkład opadów w ciągu roku nie jest równomierny, co pozwala na zaplanowanie wizyty w okresie, w którym deszcze nie są aż tak kłopotliwe. Wyspa znana jest między innymi jako eksporter szlachetnych odmian drewna, jest tu jednak uprawiana także kawa, ryż, kauczukowiec oraz palma kokosowa. Cechą charakterystyczną wyspy jest także obecność aż sześciu parków narodowych, z których każdy zasługuje na uwagę ze względu na swoją oryginalność.