Surabaja

Surabaja

Miasto Surabaja to drugie pod względem wielkości miasto na terenie Indonezji, które znajduje się w jej środkowo - południowej części. Położone jest na Jawie blisko cieśniny Madura. Jest to Stolica Jawy Wschodniej. Oczywiście będzie to największy ośrodek kulturalny oraz najważniejsze miasto przemysłowe. Mieszka tam około 3 miliony ludzi. Znajduje się tam port lotniczy oraz port morski.

Historia miasta

Mówi się, że miasto powstało w wieku XVII, wtedy pojawił się opis miasta przygotowany przez Holendrów. W tym okresie było to już dość duże miasto, które miało otoczenie z muru. Pięć lat później miasto było podbite przez muzułmanów i pod władzą Holendrów było dopiero nieco ponad 100 lat później. Aż do II wojny światowej był to ważny port Holenderskich Indii Wschodnich. W okresie II wojny światowej pojawiła się tam okupacja Japończyków. Po wojnie władza była już przejęta przez nacjonalistów z Inodenezji, ale jeszcze na dwa lata przed rokiem 1949 trafiło w ręce Holendrów. Dopiero potem, gdy Holandia zdecydowała się zrezygnować z kolonii miasto stało się częścią Indonezji już na stałe.

Turystyka w Surabai

Jest to miasto, które jest przez turystów chętnie odwiedzane. Warto zobaczyć to miasto przejeżdżając piękną drogę lądową z wyspy Bali, która należy do najbardziej słynnych. Miasto będzie także miejscem, z którego można spokojnie dotrzeć na Madurę, gdzie mamy znane na całym świecie wyścigi byczych zaprzęgów we wrześniu i październiki. Z tego miasta można także rozpocząć swoją wędrówkę na Bromo - czynny wulkan, który ma ponad 2300 metrów nad poziomem morza. Cały czas istnieje ryzyko jego wybuchu ale to nie zatrzymuje wycieczek, które dość licznie tam zmierzają.

Co warto zobaczyć?

Mimo, że nie jest to miasto, gdzie mamy masę starych zabytków to będą tam takie miejsca, które będzie warto zobaczyć. Przede wszystkim pomnik Jokodolog określany jako pomnik Tłuścioszka. Pochodzi z XIV wieku i pokazuje króla Kartanegara. Pojawił się tam po przywiezieniu przez Holendrów w wieku XVIII z Malang Atrakcją tego miasta będzie także wyjątkowe Zoo Surabaya, które trzeba zobaczyć, ponieważ to jedno z największych Zoo na terenie całej Indonezji. Blisko obok niego znajduje się pomnik pokazujący walkę rekina z krokodylem. To symbol miasta. Sama nazwa tego miasta wywodzi się właśnie z tych dwóch zwierząt rekina oraz krokodyla. Legenda mówi, że właśnie ta walka odbywała się na terenie tego miasta. Miejscem bardzo ważnym będzie także Muzem Tugu Pahlawan, które znajduje się w centrum miasta. Jest to muzeum, w którym zostają upamiętnione walki jakie toczone były przez Indonezyjczyków, którzy starali się walczyć o niepodległość. Przed wejście mamy pomnik Sukarno oraz Hatta czyli dwie osoby, które określa się jako ojców chrzestnych niepodległości tej republiki. Na terenie centrum miasta znajduje się także park rozrywkowy, gdzie mamy zabytkowy okręt podwodny pochodzący jeszcze z czasów II wojny światowej. Jest to okręt udostępniony zwiedzającym.