Lovina Beach w Indonezji

Lovina Beach w Indonezji

Lovina Beach, przez wielu nazywane po prostu Lovina jest obszarem przybrzeżnym w północno-zachodniej części wyspy Bali. Nadbrzeżny pas rozciąga się od 5 km na zachód od miasta Singaraja do 15 km na zachód. Obszar Lovina obejmuje małe wsie (od wschodu do zachodu) Pemaron, Tukad Mungga, Anturan, Banyualit, Kalibukbuk, Kaliasem i Temukus. Jest coraz bardziej popularny wśród turystów, ale pozostaje o wiele cichszy, niż turystyczne punkty na południu wyspy.

Czarne plaże, czyli największa atrakcja Lovina
Plaże w Lovina słyną z czarnej barwy, która jest efektem działania wulkanicznego. Są wyjątkowe, ale bardzo urokliwe i pozwalają na spokojny wypoczynek. Morze jest tu bardzo ciche i jest bezpieczne. W każdej chwili można wejść do ciepłej wody, aby popływać i nieco się orzeźwić. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z tradycyjną społecznością rybacką. Wzdłuż linii brzegowej spotkamy liczne, kolorowe łodzie rybackie. W niektórych miejscach trudno będzie nawet o kawałek pustej plaży. Spacer po tutejszych plażach, we własnym tempie przynosi relaks i wyciszenie.

Mała droga, która biegnie w stronę plaży od głównej trasy w Kalibukuku nazywa się Jalan Bina Ria, prowadzi do plaży, na końcu której znajduje się statua delfina. Ma ona przypominać o początkach rozwoju turystyki w Lovina, którego podstawą stały się właśnie delfiny. Nie da się ukryć, że pomnik jest nieco kiczowaty, ale ma swój urok. Małe drewniane i kamienne repliki tego posągu są sprzedawane w całej okolicy. Turyści bardzo często nabywają je jako pamiątki.

Kalibukuk, czyli centrum Lovina
Kalibukbuk to mała wioska na północnym wybrzeżu Bali, położona ok. 10 km na zachód od Singaraja. Pierwotnie wieś rolnicza, obecnie uważana jest za centrum Lovina, ponieważ tutaj powstały pierwsze obiekty noclegowe. Znajduje się tutaj największe skupisko restauracji i barów, hoteli, sklepów i bankomatów, zwłaszcza wzdłuż Jalan Binaria (ulica delfinów), Jalan Pantai (bulwar) i Jalan Rambutan. Większość mieszkańców Kalibukbuk żyje w tradycyjnych kampongach, które można znaleźć na południe od głównej drogi, Jalan Raya Singaraja-Seririt.

Na końcu Jalan Binaria w Kalibukbuk znajduje się Plac Binaria . Jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców i tradycyjnym "must-see" dla turystów. Turyści znajdą tu sklepy pełne pamiątek, restauracje i tradycyjne warungi.

Czym są warungi? To charakterystyczny dla Indonezji rodzaj małej rodzinnej firmy. Najczęściej sklepik, skromna restauracja lub kawiarnia. Warung jest istotną częścią życia codziennego w Indonezji. Dzisiaj termin warung nieco zmienił swoje znaczenie - zwłaszcza wśród zagranicznych turystów, emigrantów i ludzi zza granicy. Dziś określa się tak głównie niewielkie indonezyjskie restauracje lub miejsca, w których sprzedaje się produkty indonezyjskie, przede wszystkim artykuły spożywcze. Tradycyjnie, warung jest rzeczywiście prowadzony przez członków rodziny, głównie przez kobiety. Wykonuje się go z reguły z materiałów drewnianych lub bambusowych. Bardziej trwałe warungi są budowane z cegieł i betonu. Niektóre rodzinne przedsiębiorstwa są po prostu częścią domostw.

Plaże Kalibukuk wciąż oddychają wiejską atmosferą. Są otoczone palmami i polami ryżowymi. Gdzie nie gdzie pojawiają się tradycyjne, małe, pokryte trawą warungi pod drzewami, które przylegają do plaży. Piasek plaż ma unikalny, ciemny kolor, ponieważ ma wulkaniczne pochodzenie. Dzięki rafie koralowej woda morska jest płytka. W ciągu całego roku jest przyjemnie ciepła, co sprawia, że ta część wybrzeża Bali jest idealnym miejscem na niezapomniane wakacje rodzinne z bezpiecznym pływaniem i snorkelingem. W Kalibukuk istnieją cztery główne plaże: plaża Binaria, plaża Rambutan, plaża Kartika i plaża Banyualit.

Binaria Beach znajduje się na końcu Jalan Binaria, centrum życia nocnego Kalibukbuk. Plaża Binaria to jedna z najpopularniejszych plaż, która pozwala obserwować słynne, romantyczne zachody słońca Loviny. Najlepsze miejsce, aby oglądać zachody słońca to, oprócz samej plaży, restauracja Sea Breeze (na zachód od pomnika delfinów) i bar Santhi (na wschód od pomnika delfinów).

Plaża Rambutan, położona na końcu Rambutan Jalan w Kalibukbuk, jest bardzo charakterystyczna ze względu na dziesiątki niebieskich i białych, tradycyjnych wysepek. Na skraju plaży, znajduje się pole do siatkówki dla tych, którzy lubią sport. Po lewej stronie parkingu znajduje się teren z bulwarem spacerowym, który prowadzi do Binaria (Placu delfinów). Jalan Rambutan to cicha ulica z wieloma restauracjami hotelowymi i towarowymi.

Kartika Beach graniczy z drzewami, polami ryżowymi i gruntami rolnymi i z pewnością ma najbardziej wiejski charakter. Ta plaża jest zlokalizowana na końcu Jalan Kartika, małej uliczki prowadzącej wprost na wybrzeże. Banyualit Beach znajduje się na końcu Jalan Laviana we wschodniej części Kalibukbuk. Plaża Banyualit jest jedną z najbardziej cichych plaż Lovina.