Kalimantan

Kalimantan

Indonezyjska część Borneo określana jest jako Kalimantan i ma powierzchnię prawie 540 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to nieco ponad 72 procent wyspy i ten teren będzie otaczał środek i południe wyspy. Według danych z roku 2005 było tam około 12,5 miliona ludzi. Wyspa Borneo w pewnej części należy do Burnei oraz do Malezji. Indonezyjczycy określeniem Kalimantan starają się określać całą wyspę.

Podział indonezyjskiej części Borneo

Na terenie tej części Borneo, która należy do Indonezji można wyróżnić cztery prowincje: Borneo Południowe, Środkowe, Wschodnie i Zachodnie. Czym będą się charakteryzować i co można zobaczyć? Borneo Południowe Południowe Borneo to prowincja, która ma niecałe 38 tysięcy kilometrów kwadratowych. Stolicą tej prowincji jest Banjarmasin. Jest to miasto, które położone jest 16 cm pod powierzchnią morza, dlatego, że podczas przypływów to miasto jest zalewane. Dlatego większość domów buduje się tam na specjalnych palach. Jest to najgęściej zaludniony teren Bornego ale jednocześnie jest on najmniejszą prowincją. W zdecydowanej większości mamy tam tereny nizinne oraz bagienne. Prowincja ta jest określana jako kraj rzek, ponieważ jest ich tam bardzo wiele. Na wschodniej części tej prowincji znajdują się tereny wyżynne oraz górskie i najwyższy szczyt, który ma około 1900 m. n.p.m. Ponad 98 % mieszkańców to muzułmanie a największa grupa etniczna to Banjarowie. Poza głównym miastem można zobaczyć również takie miejsca jak: Martapura, Banjarbaru oraz Kota Baru. Borneo Środkowe Środkowe Borneo ma około 150 tysięcy km kwadratowych. Cała powierzchnia jest praktycznie nizinna i tylko pewne pasy na północy mają wzgórza. W zdecydowanej większości terenu występują liczne rzeki. Ponad 80% całej powierzchni tej prowincji to tereny, gdzie mamy lasy równikowe.

Najważniejsze miasta, które można odwiedzić: Palangkaraya, Muarateweh oraz Sampit. Borneo Wschodnie Wschodnie Borneo położne jest na wschodzie wyspy i ma niecałe 130 tysięcy km kwadratowych. Stolica tego regionu to Samarinda, która położona jest przy rzece Mahakam. Odróżniając od innych prowincji tutaj mamy w większości tereny wyżynne. W części zachodniej mamy również góry Mullera. Ponad 80% całej powierzchni porośnięte jest przez las równikowy. Najważniejsze miasta poza już wspomnianą Samarindą to: Tarakan, Balikpapan, Bontang oraz Loa Janan. Borneo Zachodnie Zachodnie Borneo to teren wyspy na zachodzie, który również ma niecałe 150 tysięcy km kwadratowych. W części centralnej tej prowincji znajdujemy tereny nizinne. Poza tym znajdują się tam góry Mullera, które tworzą granicę ze środkowym Borneo. Jeśli chodzi o granicę z Malezją to mamy tam pasmo Kapuas Hulu. Na terenie tej prowincji mieszkają Malajowie oraz Dajakowie. Jeśli chodzi o główne miasta to będą to Pontianak oraz Singkawang. Cały teren Borneo jest bez wątpienia miejscem, które warto zobaczyć, również dlatego, że poznamy tam piękną równikową przyrodę.