Sumatra

Sumatra

Sumatra to bez wątpienia jedna z tych wysp w Indonezji, które są najlepiej znane. Jest położona na terenie Azji Południowo-Wschodniej i należy do Wielkich Wysp Sundajskich. Oddzielona jest od Jawy przez cieśninę Sundajską a od Półwyspu Malajskiego cieśniną Malakka.

Sumara to szósta pod względem wielkości wyspa na całym świecie. Informacje „w pigułce” Jeśli wybieramy się w miejsca nieznane, które są egzotyczne to trzeba się dobrze do tego przygotować i wiedzieć czego można się tam spodziewać. Sumatra ma prawie 500 tysięcy kilometrów kwadratowych i jest znacząco większa niż Polska. Jej długość to prawie 1800 km a szerokość prawie 440 km. Podzielona jest na osiem prowincji: Aceh, Sumatera Utara, Riau, Sumatera Barat, Sumatera Selatan, Jambi, Bengkulu oraz Lampung. Na terenie Sumatry mieszka aż 45 milionów mieszkańców, którzy należą do różnych grup etnicznych. Można tam spotkać takich mieszkańców jak: Arabowie, Chińczycy, Jawajczycy, Batakowie, Nia, Minangkabau, Tamilowie, Sikhowie, Mentawai. To sprawia, że ludzie posługują się tam wieloma językami. Jeśli chodzi o wiarę to około 90% mieszkańców to muzułmanie. Poza tym są tam także chrześcijanie. Główne miasto, stolica to Medan, gdzie mieszka około 3 miliony ludzi. Powstało pod koniec XVI wieku i położone jest w północnej części w prowincji Sumatra Północna. Blisko znajduje się również port morski oraz duży port lotniczy o międzynarodowym zasięgu. W mieści można zobaczyć wiele pięknych zabytków, wystarczy tutaj wspomnieć takie miejsca jak:Wieża Wodna, most kolejowy Tit Gantung, Pałac Maimun, Wielki Meczet Masjid Raya, warto też zajrzeć na Kesawan Square. Warunki naturalne wyspy Sumatra to wyspa, której krajobraz jest mocno urozmaicony. Na środku wyspy mamy tereny górzyste, gdzie znajdują się także czynne wulkany. Największy czynny wulkan to mający 3805 m. n.p.m. wulkan Gunung Kerinci. Jego ostatnia silna erupcja była w roku 2004. Na północy Sumatry znajdują się także nizinne tereny i pojawiają się tam bardzo licznie bagna. Naturalne warunki na wyspie sprawiają, że rolnicy dostają tam naprawdę dobre warunki do uprawy i zbiory są najczęściej dobre. Największe jezioro wyspy to Toba, które ma ponad 3 tysiące kilometrów kwadratowych. Na nim znajduje się wyspa Samosir, która ma ponad 600 km kwadratowych. Największa wyspa, która znajduje się na jeziorze na innej wyspie na świecie. Warto jeszcze wspomnieć, że do początku XX wieku na tej wyspie mieszali kanibale.

Sumatra to miejsce, gdzie króluje równikowy klimat, bardzo wilgotny. Temperatura jest tam średnio na poziomie 25-27 stopni. Wyspa nie jest już tak bardzo porośnięta lasami jak przed laty ponieważ ciągle następuje jej rozwój ekonomiczny. W okresie października oraz listopada na Sumatrze występuje trudna dla mieszkańców pora deszczowa o dużym nasileniu. Parki Narodowe Sumatry W ramach wyspy funkcjonuje aż 11 różnych parków narodowych: Gunung Leuser (najbardziej dostępny dla turystów), Siberut, Kerinci Seblat (tutaj znajduje się wulkan Gunung Kerinci), Batang Gadis, Bukit Duabelas, Bukit Tiga Puluh, Berbak, Sembilang, Way Kambas, Bukit Barisan Selatan oraz Tesso Nilo.