National Monument

National Monument

Określa się National Monument również jako Monas. Jest to wieża, która znajduje się w centrum placu Merdeka i ma około 132 metry. Jest to narodowy symbol Indonezji, ponieważ staje się zabytkiem, który upamiętnia walkę o niepodległość. Wieża była budowana w latach 1961-1975 i ostatecznie stała się wtedy otwarta dla publiczności. Pomnik, który znajduje się blisko jest otwarty codziennie dla wszystkich turystów, poza ostatnim poniedziałkiem miesiąca.

Wieża Eiffela rodem z Indonezji?

Budynek National Monument w pierwszym swoim wzorze miał przypominać wieżę Eiffela. Budowa była realizowana w ramach trzech etapów. Wszystko rozpoczęło się 17 sierpnia 1961 roku. W czasie budowy występowały problemy finansowe i dlatego została ona ukończona dopiero po około 14 latach w lipcu 1975 roku. Lokalizacja oficjalna tej wieży to Plac Merdeka. Budowla ma być symbolem porządku i harmonii i ma określać życie wieczne. Jest to pomnik, który ma dwa symbole - męski oraz symbol żeński. Razem połączone są także cechy, które odnoszą się do tych dwóch elementów. Cały obelisk jest obłożony pięknym włoskim marmurem. Aby powiększyć całe otoczenie o piękne elementy stworzono tam również staw oraz specjalny pomnik, który ma być przedstawieniem bohatera z Indonezji Diponegro, który stworzony został przez rzeźbiarza z Włoch Cobertaldo.

Wygląd Monas

Na zewnętrznym dziedzińcu znajdują się płaskorzeźby, które nawiązują do historii Indonezji i będą dotyczyły panowania imperiów, które tam funkcjonowały. Dalej będą się pojawiały bardziej nowoczesne instalacje, które odnoszą się raczej do okupacji z okresu II wojny światowej. Płaskorzeźby są tam wykonane z cementu. Na terenie Monas znajduje się także historyczne muzeum, które można zobaczyć wspaniałą historię Indonezji od prehistorii do czasów współczesnych. Będzie tam sala niepodległości, która odnosi się do walki o niezależność. Tam również w specjalnie przygotowanej złotej gablocie znajdziemy tekst proklamacji niepodległości. Wszystko związane jest z kwiatami lotosu, który się tam pojawia. Przy muzeum znajduje się także taras widokowy oraz funkcjonuje specjalny Płomień niepodległości na podstawie kielicha. Obelisk i płomień mają być symbolem walki o niepodległość. Muzeum narodowe to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta, który decyduje się na przyjazd do Indonezji, jest to bowiem tam jedno z najważniejszych miejsc i świetnie pokazuje bogatą historię tego kraju.