Ubud Monkey Forest i jego mieszkańcy

Ubud Monkey Forest i jego mieszkańcy

Ubud Monkey Forest to indonezyjski rezerwat przyrody, natychmiast wypada jednak dodać, że jest to rezerwat przyrody co najmniej nietypowy. Dzieje się tak już choćby dlatego, że mieści się w nim słynna świątynia hinduska Ubud, szybko można jednak przekonać się o tym, że nie jest to wcale jedyna przyczyna, dla której turyści pojawiają się tu w tak dużej liczbie nadciągając ze wszystkich stron świata. Każdego roku trafiają tu setki tysięcy turystów, każdy może tu przy tym znaleźć coś dla siebie. Imponuje już choćby to, że na terenie rezerwatu można znaleźć nawet 115 tysięcy gatunków różnych drzew, nie bez znaczenia jest zaś i to, że można tu znaleźć tak zwaną „Świątynię Wiosny” w dawnych czasach wykorzystywaną do kremacji zwłok.

Chyba największą atrakcją tego miejsca jest jednak spora populacja małp. Co ciekawe, dzięki optymalnym warunkom panującym w rezerwacie liczba małp wzrasta systematycznie. Same małpy żyją tu zresztą utrzymując znakomite relacje z turystami, ci ostatni mogą więc karmić zwierzęta bez obaw, że małpy będą stanowić dla nich jakiekolwiek zagrożenie. Przyczynili się do tego zresztą sami turyści, którzy przybywają tu tak licznie, że małpy zdążyły się już do nich przyzwyczaić. Warto mieć to na uwadze, w Indonezji nie jest to bowiem zjawisko, z którym mamy do czynienia szczególnie często. Oczywiście, warto zachować pewną dozę ostrożności i nie prowokować małpich gospodarzy. Sam rezerwat jest własnością wsi Padangtegal i to właśnie jej mieszkańcy są jednocześnie osobami zarządzającymi Ubud Monkey Forest. To oni troszczą się o to, aby na terenie rezerwatu panował względny porządek, a założona przez nich fundacja dba również o odpowiednią promocję tego niezwykłego miejsca. Warto wspomnieć i o tym, że ogromna troska dotyczy nie tylko samych zwierząt, ale również przyrody nieożywionej, choć to małpy są swego rodzaju wizytówką rezerwatu.

Turyści, którzy tu trafią mają prawo oczekiwać wielkiej przyrody, ponieważ jednak jest to miejsce tak wyjątkowe, przed przekroczeniem progu rezerwatu wskazane jest pomyślenie o własnym bezpieczeństwie. Nie wolno zatem denerwować małp, może się bowiem okazać, że trudno będzie przyjść im na czas z pomocą. Przestrzegając tej zasady można jednak liczyć na znakomitą zabawę.