Sportowa strona Bali

Sportowa strona Bali

Bali to nie tylko piękne plaże służące do wylegiwania się na leżakach, czy ręcznikach w promieniach słońca i popijanie egzotycznych drinków. To nie tylko ekskluzywne hotele, baseny, gabinety masażu, czy odnowy biologicznej, czy SPA. Bali to także wspaniałe miejsce na uprawianie sportów wodnych oraz trekkingu.

Nurkowanie i snurkowanie
Nurkowanie i snurkowanie cieszy się największą popularnością. Nurkowanie wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności i ukończonego kursu. Jednakże podziwianie pięknych raf koralowych, kolorowych ryb jest tego warte. Podczas nurkowania można także zwiedzać wraki – najbardziej popularnym wrakiem jest wrak statku Liberty, który leży 39 m od plaży, na której znajduje się jedna z wielu baz nurkowych. Wrak znajduje się pod wodą od momentu zatopienia statku podczas II wojny światowej przez Japończyków. Jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania jest Kakaban. Jest to podwodny wulkan. Dla osób, które nie są zapalonymi miłośnikami nurkowania poleca się snurkowanie. Jest to pływanie z rurką, okularami i płetwami. Nie potrzebne są do tego żadne kursy. Podczas snurkowania można podziwiać żółwie, manaty, a nawet meduzy, czy rekiny. Piękne rafy koralowe można podziwiać wokół wyspy Menjangan, Nusa Penida, czy Lembongan. Wokół nich rozciągają się bajeczne rafy koralowe i wiele rodzajów ryb.

Surfowanie
Surfowanie to drugi najbardziej popularny sport jaki uprawnia się na wodzie. Na Bali można znaleźć idealne miejsca do surfingu, a także szkoły i wypożyczalnie sprzętu. Do nauczenia się podstaw surfingu wystarczy dwie godziny nauki na wodzie. Dobrym miejscem na surfowanie są plaże z głębszą wodą, z prądami podwodnymi, dzięki którym tworzą się fale. Plaże z płytką i spokojną wodą nie będą się nadawać do uprawiania tego sportu.

Rafting i kanioning
Dużą atrakcją jest także rafting. Można go uprawiać na rzekach Unda, Ayung, Balian. Rafting rzeką Ayung to przygoda pełna wrażeń. Rzeka pływnie przez doliny, pola ryżowe, a spływ kończy się w lesie deszczowym. Trasą mogą spłynąć amatorzy, gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności, a cała wyprawa odbywa się pod kontrolą przewodnika. Gdy chcemy zażyć więcej adrenaliny wybierzmy się na rafting rzeką Telaga Waja. Trasa biegnie przez lasy deszczowe, gdzie można podziwiać egzotyczną roślinność i gatunki zwierząt. Można także uprawiać spływ górskimi rzekami oraz potokami, czyli kanioning. Jest również opcja wybrania się na rejs łodziami, czy katamarami.

Trekking
Jeśli ktoś nie przepada za sportami wodnymi może zawsze skorzystać z propozycji wycieczek trekkingowych. Główna trasa trekkingowa ciągnie się wzdłuż wybrzeża Prapat Agung i mierzy ona 25 kilometrów. W trasę można wybrać się tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Miłośnicy trekkingu nie mogą przegapić trekkingu na aktywny wulkan Mont Batur. Ostatnia erupcja wulkanu odbyła się w 1920 roku. Cała trasa w górę i w dół mierzy tylko 10 kilometrów, a trasa nie jest trudna. Koszt przewodnika to około 50 dolarów. Przewodnik potrzebny jest na wyprawę na wulkan, by podziwiać wschód słońca obserwowany ze szczytu Mont Batur.

Aktywny odpoczynek
Bali jest cudownym miejscem na aktywny wypoczynek z widokiem na piękne plaże, bujną egzotyczną roślinność oraz błękitną wodą. Zarówno zwolennicy sportów wodnych oraz trekkingu, czy joggingu po plaży znajdą odpowiednią aktywność fizyczną dla siebie. Dzięki takiej możliwości zwiedzanie świątyń oraz poznawanie kultury balijskiej nie będzie wydawało się monotonne. Przy okazji uprawiania sportu, tj. rafting zwiedzimy wyspę od środka poznając dzikie zakątki Bali i podziwiając nie wdziane dotąd gatunki zwierząt i roślin.