Wyspy Gili - dlaczego warto je zobaczyć?

Wyspy Gili - dlaczego warto je zobaczyć?

Myśląc o Indonezji zwykle przychodzi nam na myśl Jawa, Bali albo Sumatra. Nic dziwnego, bo w końcu to najpopularniejsze turystyczne kierunki. Jednak Indonezja oferuje znacznie więcej niż te trzy, skądinąd, wspaniałe wyspy. Na archipelag indonezyjski składa się ponad 17 tysięcy wysp i wysepek, z czego co trzecia jest niezamieszkała, a wiele z nich nie ma nawet nazwy! Spośród tych kilkunastu tysięcy wysp, dziś opowiemy trochę o wyspach Gili. Czym się wyróżniają?

Co kryje się pod nazwą Gili Islands?
Wyspy Gili położone są w sąsiedztwie bardziej popularnej wyspy Lombok. To trzy malutkie wysepki, które są uwielbiane przez backpakersów i budżetowych turystów, głównie ze względu na niskie ceny (w porównaniu do Bali czy choćby Lomboku), kameralne grono odwiedzających oraz śliczne plaże z białym piaskiem, ciepłą i turkusową wodę i ładną rafę koralową, przy której jest kilka miejsc do nurkowania. Innymi słowy, wyspy Gili oferują swojski, indonezyjski klimat wolny od komercji i zachodniego szału, a starsi podróżnicy porównują to miejsce wyglądem do dawnej Tajlandii.

Co oferują rajskie wysepki Gili?
Jak łatwo się domyślić, głównie przyrodnicze atrakcje. Do niezapomnianych widoków na pewno zaliczy się wschód albo zachód słońca, szczególnie kiedy możemy go podziwiać na tle balijskiego wulkanu Agung albo lomboskiego Rinjani. Krajobraz Gili jest bardzo malowniczy, wręcz bajkowy, zapewne dzięki soczyście zielonym palmom kokosowym, piaszczystych plażach i wspomnianej już turkusowej wodzie. Kameralność wysp przejawia się również w sposobie podróżowania po nich – każdą z nich z powodzeniem obejdziemy plażą w ciągu ok. 3 godzin; na wyspach nie ma ruchu samochodowego, a nawet motorowego. Mieszkańcy poruszają się głównie za pomocą bryczek konnych albo rowerów, a pomiędzy wysepkami kursuje się łódkami (koszt biletu w jedną stronę to ok. 2.5 USD). Poza tym na wyspach znajdują się restauracje, bary oraz klubu, więc nie brakuje miejsc do imprezowania czy cieszenia się indonezyjską kuchnią.

Gili Trawangan
Największa z trzech wysepek, ciesząca się opinią tej najbardziej imprezowej. Czasem nazywa się ją nawet „Party Island”. W porównaniu do pozostałych dwóch sióstr, Gili Trawangan jest również najdroższe, znajdzie się tu kilka luksusowych resortów, ale prócz tego tańsze domki przy plaży do wynajęcia. Warto wspomnieć, że tylko tutaj jest czynny punkt medyczny. Podróżni wspominają, że właśnie na tej wyspie można doświadczyć i uchwycić najpiękniejsze zachody słońca.

Gili Meno
Położona pomiędzy Gili Trawangan i Gili Air najmniejsza wysepka. Reklamowana jako najspokojniejsze miejsce, w którym nie ma imprez, dlatego świetnie nadaje się na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi. Na Gili Meno infrastruktura jest bardzo słabo rozwinięta, większość odwiedzających nocuje na sąsiednich wysepkach. Meno posiada za to najlepsze miejsca do nurkowania i najładniejsze plaże po zachodniej stronie wyspy. Dodatkową atrakcją tej wyspy jest jezioro znajdujące się w centralnej części.

Gili Air
Ostatnia z siostrzanych wysp, Gili Air słynie głównie z bujnej roślinności oraz źródeł słodkiej wody. Zamieszkuje ją również najwięcej lokalnych mieszkańców, wyznających islam - więc każdego dnia możemy posłuchać śpiewu muezina nawołującego do modlitwy. Warto zaprzyjaźnić się z lokalsami, którzy na pewno pokażą nam sekretne miejsca.