Bali

Bali

To wyjątkowa, niezwykle malownicza wyspa na terenie Indonezji, która znajduje się w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Od Jawy oddziela ją cieśnina Bali a od wschodu cieśnina Lombok od wyspy o tej samej nazwie. Wyspa ma około 5,6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ma długość około 145 kilometrów i szerokość 80 km. Jawa znajduje się na około 3 km od wyspy. Na Bali mieszka coś około 3,3 miliona ludzi. Najważniejszą religią będzie tam hinduizm balijski.

Pod względem budowy wyspa jest dość mocno zróżnicowana. Znajduje się na południu tereny wyżynne i nizinne, gdzie jest urodzajna gleba. Na wyspie są też tereny wulkaniczne a najwyższy szczyt leży powyżej 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Jest to jednocześnie czynny wulkan, który ostatnio dał o sobie znać w latach 60 minionego wieku, gdy przy erupcji zginęło 12 tysięcy ludzi. Wyspa w dużej większości jest porośnięta lasami tropikalnymi i mamy tam klimat wilgotny. Roczna średnia temperatura jest na poziomie około 25 stopni C. Sucha pora jest tam w okresie sierpnia i września. Historia wyspy jest bardzo długa i w pewnych momentach bolesna. Od samego początku na wyspie była dominacja ze strony Jawy oraz innych królestw. Dopiero w wieku XVI wyspa stała się niezależnym politycznie terytorium, gdy na Jawie pojawili się muzułmanie. Wtedy Bali stało się centrum bogatej indonezyjskiej kultury i sztuki. W czasach kolonialnych Bali wyjątkowo było miejscem stosunkowo niezależnym. Od roku 1839 kontrolę nad wyspą przejęli Holendrzy. W czasie wojny pojawili się tam Japończycy a po wojnie na nowo wpadła ona w ręce Holendrów. Od roku 1949 należy do Indonezji i po przeprowadzonej reformie wyspa stałą się jej częścią administracyjną. W mieście Kuta w 2002 roku na terenie wyspy doszło do zamachów terrorystycznych, w ramach których zginęło około 200 osób a kolejne dwieście było rannych. Stolicą wyspy jest miasto Denpasar, która jest najważniejszym ośrodkiem pod kątem administracyjnym, ekonomicznym oraz oczywiście kulturalnym na całej wyspie. W bliskiej odległości tego miasta znajduje się także port lotniczy, który obsługuje międzynarodowe trasy.

Ciekawym miejscem będzie także Singaraja, gdzie można znaleźć piękne rękopisy i to w liczbie około 3 tysięcy. Poza tym są tam jeszcze interesujące miasta takie jak Kuta czy Klungkung. Wierzenia i kultura Oczywiście na Bali, która jest dla większości miejscem egzotycznym można oczekiwać wielu różnych przeżyć i doznań. Tam zetknąć się można rzeczywiście z czymś całkowicie nowym i egzotycznym, co będzie rzeczywiście fascynującym doznaniem. Bali to także miejsce, które słynie z folkloru. Wyjątkowe są tam takie elementy jak taniec, rzeźba czy architektura. Znajduje się tam wspaniały teatr cieni, który określa się słowem wayang. Nad wyspą wznoszą się również liczne wulkany. Najważniejszy Agung a poza nim także Batur oraz Batukaru. Są to pewne miejsca, które stają się duchowym wyznacznikiem Bali. Dla mieszkańców największy wulkan jest również miejscem, gdzie mieszkają bogowie, według nich to właśnie bogowie doprowadzają do tego, że dochodzi do erupcji wulkanów. Mieszkańcy wierzą, że jeśli będzie erupcja to potem gleby będą bardziej żyzne i plony będą dużo lepsze.