Lombok

Lombok

Lombok to kolejna piękna wyspa na terenie Indonezji, która znajduje się w ramach archipelagu Małych Wysp Sundajskich między Bali oraz Sumbawą. Między Bali oraz wyspą Lombok biegnie linia Wallace, która jest jakby teoretyczną granicą oddzielającą krainę zoogeograficzną o orientalnym charakterze od australijskiej. Wyspa jest mniej znana niż Bali czy Jawa, ale na pewno warto ją zobaczyć, ponieważ jest tam wiele pięknych miejsc.

Najważniejsze dane Wyspa

ma około 5,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Pod koniec XX wieku mieszkało jednak na niej tylko 2,5 tysiąca ludzi. Wyspa podobnie jak inne w Indonezji ma charakter wulkaninczy. Na wyspie znajduje się takie gatunki fauny i flory, które znajdują się także na terenie Australii co jest rzeczą charakterystyczną dla tego miejsca. Jest tam również czynny wulkan Gunung Rinjani, który należy do stratowulkanów i sięga ponad 3700 metrów nad poziomem morza. Jest to jeden z trzech największych wulkanów na terenie Indonezji. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w roku 2004. Przy zachodniej części krateru tego wulkanu znajduje się wyjątkowe jezioro Segara Ank, które ma ponad 200 metrów głębokości. Najważniejsze miasto na wyspie to Mataram, które jest położone na zachodnim wybrzeżu w okolicy cieśniny Lombok. Jest to ośrodek administracyjny, który należy do prowincji Małych Wysp Sundajskich Zachodnich. Na terenie miasta funkcjonuje również założony w roku 1962 uniwersytet. Jest tam również port lotniczy oraz port morski.

Malownicze plaże Jeśli zaczyna się myśleć o plażach w Indonezji na pierwszy rzut pojawiają się w głowie plaże zlokalizowane na Bali. Oczywiście są to jedne z najpiękniejszych plaż tamtych okolic. Ale również ma wyspie Lombok znajdziemy piękne plaże, na których będzie mniej ludzi niż na Bali. Na południu jest plaża Kuta, która przez turystów jest miejscem bardzo lubianym. Pojawiają się tam przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych i osoby, które szukają dużych fal. Znajduje się tam wypożyczalnia sprzętu dla miłośników wody. Poza tym dobrą plażą będzie także Sengigi, która znajduje się dość blisko plaży Kuta. Aktywny wypoczynek w otoczeniu natury Wyspa Lombok to bez wątpienia doskonałe miejsce, na którym można sobie nieco odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody. Jest to także świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Jeśli chodzi o wycieczki to można tutaj pospacerować po górach. Wiele osób wchodzi na wulkany. Do takich wycieczek jednak trzeba się bardzo dobrze przygotować, ponieważ trwają kilka dni i wymagają dobrej kondycji. Nie trzeba jednak atakować samego szczytu, można zdecydować się na wejście tylko do pewnego pułapu.